Apple Çöktü - TeknoBiyonik

GÜNCEL

23.03.2022

Apple Çöktü

 

Apple saatlerce çökerek binlerce kullanıcıyı App Store, iCloud, Apple TV ve Haritalar da dahil olmak üzere teknoloji devinin bir dizi hizmetine erişemez hale getirdi.

  • Apple kullanıcıları, App Store iCloud ve Apple Music'e erişim sorunları bildirdi
  • Binlerce kişi 16:30 GMT (11:30 ET) ile ilgili sorunlardan şikayet etti
  • Kullanıcılar ayrıca iPhone'umu Bul ve Apple Haritalar ve iTunes ile ilgili sorunları kaydettiler
  • Apple, dünya çapındaki kullanıcıları etkileyen soruna neyin neden olduğunu henüz söylemediApple Pazartesi günü büyük bir kesinti yaşadı ve binlerce kullanıcı hizmetlerine erişemedi.

Web sitesi kesintilerini izleyen bir web sitesi olan Down Detector'a göre, binlerce kişi 16:30 GMT (11:30 ET) civarında sorun yaşamaktan şikayet etti ve servisler yaklaşık 19:00 GMT (15:00 ET) civarında tekrar çalışmaya başladı.

4.000'den fazla kullanıcı Apple Music'e erişimde sorun yaşadıklarını bildirirken, yaklaşık 4.000 kullanıcı iCloud ile ilgili sorunlar bildirdi. 

Kullanıcılar ayrıca App Store, iPhone'umu Bul , Apple Haritalar, iTunes ve iMessage ve Apple TV ile ilgili sorunlar yaşadılar. 

Ayrıca, Bloomberg gazetecisi Mark Gurman'a göre, Apple'ın kurumsal ve perakende iç sistemlerinin kapalı olduğu ve bunun 'uzaktan çalışmayı ve ürün teslim alma ve onarım gibi perakende operasyonlarını sınırladığını' söylediği anlaşılıyor. 

Kesintiye neyin neden olduğu şu anda belli değil, ancak Apple sosyal medyadaki bazı bireysel kullanıcılara yanıt vererek kesintiyi doğruladı.


Apple'ın durum sayfası, kullanıcıların sosyal medya ve DownDetector'daki sorunlardan bahsetmeye başlamasından yaklaşık yarım saat sonra kesintiyi doğruladı.

Firma 11 hizmetin etkilendiğini söyledi: App Store, Apple Arcade, Apple Music, Apple TV Plus, iTunes, Podcast'ler, Radyo, Apple İşletme Yönetimi, Apple Okul Yönetimi, Cihaz Kayıt Programı ve Okul. 

iCloud Calendar, iCloud Kişileri, iCloud Mail ve iCloud Private Relay, normale döndürülen en son kişiler arasındaydı.

Şirket henüz sorun hakkında yorum yapmadı, ancak kullanıcıların hem ABD'de hem de Birleşik Krallık'ta şikayet ettiği küresel bir sorun olduğuna inanılıyor  .

Birçoğu, hayal kırıklıklarını gidermek için sosyal medya platformuna gittikten sonra, etkilenen bazı kullanıcılara Twitter'da yanıt verdi.

Biri şunu yazdı: 'Görünüşe göre iMessage çalışmıyor çünkü kimse medya gönderemiyor.. elma? neler oluyor.' 

Bir başkası ekledi: 'Apple Haritalar sunucusunun, bir sonraki sitemin adresini sürekli olarak girmeye çalıştığım ve sunucuya ulaşılamadığını söylediği için kapandığını varsayacağım.

"Yani sanırım oraya gitmek için Waze'i kullanacağım."

Down Detector, sosyal medya ve web sitesine gönderilen raporlar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan ağ durumu güncellemelerini alır.

Sorunların çoğu İngiltere'de Londra, Manchester ve Nottingham gibi büyük şehirlerde ve ABD'de New York ve Los Angeles gibi büyük şehirlerde rapor edildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder