Adil kullanım kotası kalkıyor - TeknoBiyonik

GÜNCEL

6.11.2018

Adil kullanım kotası kalkıyor


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, internet kullanımında uygulanan adil kullanım kotası ile ilgili olarak, "2019 yılında kaldırılacak" dedi. Peki Adil kullanım kotası bizi nasıl etkilemektedir? Neden kaldırılması gerekiyor?
Adil kullanım kotası, internet kullanıcılarının internet kullanımı esnasında yoğun veri trafiğinden etkilenmemesi için ve oluşabilecek teknik problemleri engellemek amacıyla uygulanan planlanmış uygulamalar bütünüdür. 
Adil kullanım kotası dahilinde, kullanıcılar belirli bir limite kadar indirme işlemi uygulayabilir. İzin verilen limitleri dolduğunda ise internet hızında düşüş yaşanır.
Örneğin standart olarak 20 mbps hız ile internet kullanan bir kullanıcı, kendi hizmetinde izin verilen 10 GB'lık veri indirme limitini aştığında internet hızı 3 mbps'a düşürülür ve bir sonraki sıfırlanma süresine kadar 3 mbps hız kullanır.

İnternet kullanıcılarına müjde!

Adil kullanım kotasının en önemli sebebi eşit ücretler ödeyen kullanıcılar arasında eşitliğin sağlanmak istenmesidir. AKK ile aynı bandı kullanan tüketicilerin birbirlerinin hakkına girmesine engel olunmuş olunur.
Böylece kotayı aşmayan kullanıcılar mevcut hızlarında internet kullanmaya devam edebilirler. Adil kullanım kotası olmayan internet paketlerinin ise fiyatlarının AKK'li paketlere oranla çok daha yüksek olduğu bilinmektedir.
Bu fiyat farkı kota sınırı tamamen kalktığında da yansıtılacak mı bilmiyoruz. Bakalım gelecek sene bizleri ne gibi sürprizler bekliyor olacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder